Ürün barkodu:

Thincal

Perakende Satış Fiyatı :69,63 TL (İlaç fiyatları bakanlık tarafından Ekim 2013 tarihinde güncellenmiştir.)

Thincal Nedir ?  Orlistat etkin maddeli ve obezite-aşırı şişmanlık tedavisinde kullanılan, mide-barsak kanalında etkisini gösteren bir preparattır. Xenical isimli ilacın tam ve farmasötik eşdeğeridir. Piyasada 84 kapsül içeren tek bir formu mevcuttur. Koçak ilaç tarafından ruhsatlandırılarak üretilen bir ilaçtır.

Orlistat: Mide-barsak kanalında besinlerle ve diyetle alına yağların sindirimini ve kana geçmesini sağlayan lipaz enzimini bloke eder. Böylece alınan yağlar kana geçmeden dışkı yolu ile dışarı atılır. Bu etkileri sağlan etken madde olan orlistat Thincal ticari ismi ile Türk Tıbbının hizmetine sunulmuştur.

Thincal Kullanırken Dikkat Edilecekler: İleri derecede malabsorbsiyon sendromu olanlarla kolestazı olanlarda kullanılmaz. (Malabsorbsiyon: Mide barsak kanalından alınan besinlerin bazılarının emilerek kana geçememesi durumudur. Kolestaz: Safra salgısının olmaması ve buna bağlı safratik durumların oluşmasıolarak tanımlanır.

Thincal’ in etkin maddesi Orlistatın Anne sütüne geçip geçmediği hakkında çalışmalar mevcut değildir. Hamilelerde ve emziren annelerde kullanılmaz… Ayrıca hamile ve emziren anneler bu süreçler için gerekli yağ ve yağ asitlerinin bazılarını dışarıdan almaları gereklidir. Thincal bunların emilimini de etkileyeceğinden gebe ve emzirenlerde kullanılmaz.

Thincal kullanımı şeker hastalında ve bu hastalık için ilaç kullanlarda sonuçları olarak incelenmelidir. Eğer aynı zamanda ve süreçte Multivitamin takviyesi- ilacı kullanılmakta ise Thincal alımından yaklaşık 120 Dakika önce uygulanmalıdır. Çünkü bazı vitaminler yağde eriyen vitaminler olduğu için bunlarla birlikte eş zamanlı Thincal kullanımı bu vitaminlerin barsaklardan emilimini etkileyebilecektir.

Thincal kullanımında aşırı miktarda yağ içeren bir beslenme şekli uygulandığında mide-barsak şikayetleri, gaz, sancı, sıvı dışkılama, yağlı dışkılama gibi etkiler artabilir. Diyabet hastalığında kullanılan Akarboz (Glukobay ), biguanidler (glukofen , diaformin vb ) veya anorektik preparatlarla birlikte Thincal bir arada kullanılmamalıdır.

Thincal Yan etkileri: En çok ve sık rastlanan yan etkilerin başında Yağlı-yumuşak-sıvı dışkı, gaz çıkarma hissi,şişkinlik, yağlı dışkı kaçırma, ani dışkılama isteği ve sıkışma, karın ağrısı ve hazımsızlık gibi istenmeyen etkiler görülebilir.

Thincal İçin Doz: Doktor ve diyetisyen tarafından başka şekilde tavsiye edilmedi ise; Yemek öğünleri ile birlikte, yada yarım saat önce 1 kapsüldür. Eğer öğünler ile birlikte alınması unutulursa öğünden en geç 1 saat sonraya kadar alınabilir.

Eğer bir öğün atlanırsa veya öğünde yağ içeren bir besin alınmadı ise ilaç dozu atlanabilir. Gün içerisinde 3 kapsülün üzerindeki dozlardan ek bir yarar sağlanmamıştır. Thincal Etkisi 24-48 saat sonra görülür.

Thincal Endikasyonu: Lokal etkili antiobezite ajanıdır. Obez veya aşırı kilolu ve buna bağlı başka hastalıkları da olanların tedavisinde hafif düşük kalorili bir diyetle birlikte kullanılır.

Thincal Kullanıcı Yorumları: Sonuç olarak Thincal bir ilaçdır ve doktor önerisi ile kullanmak gereklidir. İnternette ticari amaçlar için yazılan Thincal Yorumlarını, zayıflamanın bir metabolizma olayı olduğunu aşırı ve hızlı kilo kaybını özendiren durumların sağlıklı olmadığını, Estetik kaygıların sağlığın önüne geçmesi gerektiğini göz önünde bulundurunuz. Bu tip durumlar genelde Thincal Kullananlar, Thincal kullanan var mı gibi başlıklarla sunulmaktadır. Bu sebeple her ilacın farklı kişiler üzerinde farlı etki ve istenmeyen etkileri bulunacağını unutmayınız.