Ürün barkodu:

Perakende Satış Fiyatı :13.59 TL
(İlaç fiyatları bakanlık tarafından 18.12.2012 tarihinde güncellenmiştir.)
Dikkat
Film tablet/SR kapsül: Aspirin veya diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçların astım, ürtiker veya diğer alerjik reaksiyonlara yol açtığı bilinen kişilerde, aktif peptik ülseri veya ülser öyküsü olanlarda, şiddetli kalp yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliğinde, koroner arter bypass greft operasyonu geçirenlerde ameliyat öncesi ağrı kesici olarak, gebeliğin son trimesterinde kullanımı kontrendikedir. Hipertansiyonlu hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Advers Gİ olay potansiyel riskini en aza indirmek için mümkün olan en kısa süreyle ve en düşük etkili dozda kullanılmalıdır. Aspirin triadı olanlarda kullanılmamalıdır. Gebelerde ancak zorunlu durumlarda kullanılmalıdır. Emzirenlerde kullanılmamalıdır. Anormal kanama potansiyeli bulunan hastalarda dikkatli olunmalıdır. ACE inhibitörlerinin etkisini azaltabilir. Oral antikoagülanlarla birlikte kullanımda kanama riski artar. Lityum düzeylerinde artışa yol açabilir. Vücut ağırlığında değişiklikler, baş ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk, anksiyete, halsizlik, görmede değişiklikler, tinnitus, rinit, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, gastrointestinal kanama, kaşıntı, ürtiker gibi yan etkilere neden olabilir.

Pediatri: Çocuklarda kullanımına dair veri yoktur.

Geriatri: 65 yaş üzeri hastalarda GİS komplikasyonları daha sık görüldüğünden dikkatli kullanılmaldır.

Gargara/Oral sprey: Asetilsalisilik asit veya diğer NSAİ ilaçlara karşı hassasiyeti olanlarda, önceden bronkospazm, asetilsalisilik asit ya da diğer steroid olmayan antiinflamatuar ilaçların kullanımına bağlı rinit ya da ürtiker geçiren hastalarda, peptik ülseri olan veya geçmişte bu hastalığı geçirmiş olan hastalarda kontrendikedir. Haricen kullanılır. Gebelerde yarar/zarar oranı dikkate alınmalıdır. Emzirenlerde kullanılmamalıdır.

Pediatri: 12 yaşın altında çocuklarda kullanılmamalıdır.

Geriatri: Yaşlılarda kullanımına dair veri yoktur.


Doz
Film tablet: Günlük doz bölünmüş dozlar halinde 150-200 mg’dır. Semptomların şiddetine göre günlük doz toplam 300 mg’a çıkarılabilir. Adet sancılarında, semptomların başlangıcında 100 mg, bunu takiben 4-6 saatte bir 50-100 mg kullanılır. Maks. günlük doz 300 mg’dır.

Pediatri: Çocuklarda kullanımına dair veri yoktur.

SR kapsül: Günlük doz akşamları olmak üzere 1×1 kapsüldür. Renal fonksiyon bozukluğu olan yaşlılarda dikkatle kullanılmalıdır.

Pediatri: Çocuklarda kullanımına dair veri yoktur.

Gargara: Yarım bardak suya 10 ml gargara solüsyonu ilave edilir ve günde 2-3 defa çalkalama veya gargara yapılır.

Pediatri: 12 yaşın altında çocuklarda kullanılmamalıdır.

Oral sprey: İlgili bölgeye günde 3×2 püskürtme yapılır.

Pediatri: 12 yaşın altında çocuklarda kullanılmamalıdır.


Endikasyon
Analjezik ve antienflamatuar etkilidir.

Film tablet/SR kapsül: Romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit, bursit, tendinit, dismenore ve yumuşak doku travmalarına bağlı ağrı ve enflamatuar semptomların giderilmesinde endikedir.

Gargara/Oral sprey: Orofarengiyal alana bağlı ağrılarda rahatsızlığı gidermede, diş tedavileri sonrasında koruyucu olarak kullanılır.