Ürün barkodu:

Perakende Satış Fiyatı :6.84 TL
(İlaç fiyatları bakanlık tarafından 18.12.2012 tarihinde güncellenmiştir.)
Dikkat
Hemokromatozis, kronik hemolizis, demire karşı aşırı duyarlılık, demir kullanımı bozukluğu (kurşun anemisi, sidero-akrestik anemi) ve talasemide kullanılmamalıdır. Mide ülseri olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Oral demir preparatlarının kullanımı sırasında dışkının rengi koyulaşabilir, bu durum normal olup, herhangi bir önlem gerektirmez. Dışkıda gizli kan aranması sırasında yanılgıya neden olmaz. Aşırı miktarda kullanılması halinde akut demir zehirlenmesine neden olabilir. İki değerli demir içeren preparatların gıdalarla ve bazı ilaçlarla (tetrasiklin v.b) birlikte kullanılması halinde ortaya çıkan etkileşmelerin Ferrum bileşimindeki demir hidroksit polimaltoz kompleksi ile gözlenmediği bildirilmiştir. Özellikle çocuklarda uzun süreli ve aşırı doz kullanımından kaçınılmalıdır. Gastrointestinal şikayetlere neden olabilir.
Doz
Damla: Yeni doğanlarda günde 1 damla (3 mg/kg) ve 1 yaşına kadar olanlarda günde 5 damla ile başlanır ve bölünmüş dozlar halinde günde 20 damlaya kadar yükseltilir. 1-12 yaş arası olan çocuklarda günde 1-2×20 damla (50-100 mg) ve 12 yaşından büyüklerde günde 2×20 damla (100 mg) kullanılır. Yetişkinlerde günde 1-2×40 damla (100-200 mg) kullanılır. Kan tablosu normale döndükten sonra depoların dolması için en az 1 ay daha kullanılmalıdır.

Şurup: Çocuklarda günde 1-2×5 ml (1 ölçek) ve yetişkinlerde günde 2-3×5 ml (1 ölçek) kullanılır. Gerektiğinde meyve suyu ile karıştırılarak kullanılabilir. Kan tablosu normale döndükten sonra depoların dolması için en az 1 ay daha kullanılmalıdır.

Ampul: İM yolla uygulanır. Günlük doz erişkinlerde 1 ampul ve çocuklarda 1/4 -1/2 ampuldür.
Endikasyon
Değişik kökenli demir eksiklikleri ile demir eksikliği anemisinin tedavi ve profilaksisinde endikedir. Gebelik, laktasyon ve çocukluk döneminde demir eksikliği tedavisinde kullanılır. Gebelikte demir desteği ile birlikte folik asit takviyesi de göz önünde bulundurulmalıdır.

Prospektüs Dosyası:
Bu ürüne ait PDF formatında Prospektüs dosyası mevcut görmek için Tıklayınız..!

PDF dosyalarını görüntüleyebilmek için bilgisayarınızda Adobe® Acrobat Reader™ yüklü olmalıdır. Adobe® Acrobat Reader™ yüklemek için lütfen tıklayınız.